ÖZDERE (KESRE) "İzmir'in İncisi"
Bilgi - Tarihçe - Ulaşım - Foto Video - Haberler - İlanlar - Eshot Saatleri - Kesre
Club Marvy - Pasha - Sunis Efes - Aria Claros - Club Beyy - Karya - Grand Efe - Notion Kesre - Diğer Oteller
Menderes Bld. Başkanı Mustafa Kayalar: "Özdere’de bir mahallemizde turizm planlarımızı bitirdik askıya çıkacak."

İlçenin turizm potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Kayalar, Menderes’in adını Dünyaya duyurmak istediklerini söyledi. Kayalar, gelişmeleri ve çalışmaları şöyle aktardı: Özdere’de bir mahallemizde turizm planlarımızı bitirdik askıya çıkacak. Bir bölgeyi biz oteller bölgesi olarak düşündük. O bölgede birçok otel inşaatları var. Ruhsat aşamasında olan oteller var. Yani o bölgeyi turizme kazandırıp, Menderes’in adını Türkiye ve Dünyaya duyurmak istiyoruz. Çünkü Menderes denince akla bir turizm bölgesi gelmiyor. Havalimanın yanında bir ilçe gibi düşünülüyor ama Menderes’in yaklaşık 43-44 kilometrelik bir sahili var. Bu bölgeye turizm planlarımızı da bitirdik askıya çıkıyor şu anda.
Bir çok otel olacak. Lüks projeler, büyük firmalar var ama biz bunu bütün Özdere’ye yaymadık belirli bir alanda bıraktık. 'Menderes’in oteller bölgesi' diye düşündük bence bu yatırımların gelmesi bölge halkı için önemli. Tabi ruhsat verirken kriterlere bakıyoruz ama bölgede bir turizm potansiyeli var ve bunu iyi değerlendirmek lazım. Bu bölgenin ben esnafa da halka da faydalı olacağını düşünüyorum. O yüzden bu bölgede Belek gibi Kemer gibi bir bölge düşünüyoruz...

24.01.2022
Haber Kaynağı: www.gercekizmir.com/haber/Baskan-Kayalar-ile-gundem-Menderes-in-adini-dunyaya-duyurmak-istiyoruz/107998

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, hobi bahçeleriyle ilgili açıklamada bulundu.

5 bine yakın hobi bahçesinin bulunduğu Menderes’te, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, vatandaşları hobi bahçeleri konusunda uyardı. Başkan Kayalar, tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılmasını içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaşmasının ardından yasaya aykırı olan yapıların yıkılacağını kaydetti.

Hobi bahçeleriyle ilgili olarak kanunun çıkması sonrası Valilik tarafından gerekli işlemlerin yapılmasının istendiğini belirten Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, “ Bizim ilçemizde 5 bine yakın hobi bahçesi var. En çok hobi bahçesinin olduğu ilçelerden bir tanesiyiz. Valilikten gelen yazı üzerine ilçemizde bulunan hobi bahçelerine ceza kesmek zorunda kaldık. Şimdi de yıkıma başlayacağız. Hobi bahçeleri konusunda hiçbir şekilde taviz verilmiyor. Eğer bunu yapmazsak Valilik tarafından soruşturma açılacak. Bize gönderilen yazıda hiçbir şekilde bahane üretilmemesi ve yıkımların gerçekleştirilmesi isteniyor. Kanunda bunu söylüyor zaten. Hakkında yıkım kararı olan yapıları yıkmazsak eğer Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yıkım gerçekleştirilecek ve yıkım masrafları yüzde 100 fazlası ile belediyelerden alınacak. Hal böyle olunca biz de hobi bahçelerini yıkıma sevk etmek zorunda kaldık, önümüzdeki aylarda bu yapılar planlı şekilde, program dahilinde yıkılacak. Vatandaşlarımızın da hobi bahçelerine itibar etmemesini istiyoruz. Lütfen bu konuda dikkatli olsunlar” dedi.

05.04.2021
https://www.menderes.bel.tr/icerik/725/baskan-kayalar-dan-hobi-bahcesi-aciklamasi

Bien Yapı Özdere'ye 874 Yataklı "Von Resort Otel" Yapacak

Bien Yapı Ürünleri, Özdere'de 351 oda ve 874 yatak kapasiteli 5 yıldızlı yeni bir otel yapacak. 18 ayda tamamlanması planlanan otelin ismi Von Resort olacak.

Bien Yapı Ürünleri Hazineden devraldığı Özdere Göztepe mevkisinde 1196 ada 1 parselin yanında bulunan 4 nolu parsel de otel projesine dahil edilerek kapasite artırıldı. Toplamda 351 oda ve 874 yataktan oluşan 5 yıldızlı bir otel inşa edilecek. 196 ada 1 parsel üzerinde 8 blok bulunacaktır. Bu sekiz blokta toplam 121 oda yer alacak. 1196 ada 4 nolu parsel üzerinde ise otel binası ve 230 oda yer alacak. Proje tamamlandıktan sonra otelde 250 personel istihdam edilecek. 

Proje dosyasına göre Bien Yapı’nın sahibi ve tek yetkili ismi Nurullah Ercan olarak görünüyor. Ercan'ın Antalya Manavgat'ta Petro Club Tatil Köyü, Golden Coast Hotel ve Golden Beach Otel olmak üzere 3 tane 5 yıldızlı tesisi bulunuyor. Nurullah Ercan'ın sahibi olduğu Bursa'daki madende, 2009 yılında meydana gelen kazada 19 madenci yaşamını yitirmişti.

04 Nisan 2019
https://www.insaatderyasi.com/bien-yapi-urunleri-ozdereye-874-yatakli-otel-yapacak-11477h.htm
https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/bien-yapi-urunleri-874-yatakli-otel-hazirliklarina-basladi-h18824.html

Özdere'ye Gençlik Spor Kampı İnşa Ediliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menderes'in Özdere bölgesinde inşaatına başladığı Gençlik Kampı’yla önemli bir ihtiyaca cevap verecek. Futbol, voleybol, basketbol ve tenis sahaları ile konaklamak için 55 konteyner binanın yapılacağı 40 dönümlük tesis, kültür-sanat etkinlikleri için de ideal bir merkez olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, pek çok ilçede yaptığı çok amaçlı salonlara, farklı özellikleri olan yeni bir merkez daha ekliyor. Menderes’in Özdere mahallesinde, deniz kenarında inşaatı devam eden spor üniteleri, yöre halkının önemli bir ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyor. Menderes ilçesinin turistik mahallesi Özdere’deki sosyal yaşamına ayrı bir renk katacak tesis, "Gençlik Kampı" adı altında, yaklaşık 40 bin metrekarelik alana kuruluyor. Konaklama ihtiyacı için 2 adet betonarme ve 55 adet konteynır binanın yapılacağı İzmir Büyükşehir Belediyesi Özdere Gençlik Kampı'na sentetik çimden futbol sahası, voleybol sahası, basketbol sahası, tenis sahası, oyun alanı, toplanma alanı ve teleskopik tribün ile anfi oturma alanı da inşa edilecek.

Bölgenin sosyal dokusuna uygun olarak inşa edilen tesiste hem kültür- sanat etkinlikleri hem de spor müsabakaları yapılacak. Ayrıca Kamp merkezi yanında, yöre halkının dinlenme alanı olarak kullanabileceği ve çocukların rahatça oynayabileceği alanlar da oluşturulacak.

7 Ocak 2019
https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/spor-cenneti-olacak/39325/156


İzmir Menderes'te Örnek Şezlong Operasyonu

Menderes Belediyesi zabıta ekipleri tarafından ilçenin 43 kilometrelik sahil şeridindeki tüm şezlonglar kaldırılarak, vatandaşların plajlarda gönüllerince yararlanmasının önü açıldı. Sahillerin halkın olduğunu ifade eden Menderes Belediye Başkanı AK Parti'li Bülent Soylu, "Sahillerin halkın kullanımına açık olması gerekiyor. Birilerinin halkın olan bu sahiller üzerinden rant elde etmemesi gerekiyor. Daha önce bununla ilgili buradaki işletmelere belli kurallar koyduk. Şezlonglarının kenarda durmasını ve arzu edenin kiralaması gerektiğini söylemiştik. Ama ne yazık ki vatandaşımıza bu saygıyı göstermediler. Bu saygı gösterilmediği zaman da bizim nerde durmamız gerekiyor. Bizim vatandaşımızın yanında durmamız gerekiyor. Dolayısıyla 43 kilometrelik sahil şeridimizde şezlong satışını tamamen durdurduk ve yasakladık. Şu anda artık Menderes'in Özdere, Gümüldür, Ahmetbeyli sahillerinde şezlong satmak, vatandaşı zorla şezlonga oturtmak, havlusu serip denize girmek isteyen aileleri zorla şezlonglara mahkum etmeye kalkanlara bu uygulama ile son verdik" dedi.

10.08.2018
https://www.haberler.com/izmir-menderes-te-ornek-sezlong-operasyonu-sahilde-11138560-haberi/
http://www.menderes.bel.tr/haberler/guncel/mendereste-sezlong-operasyonu
www.ozdere.org sitemizin herhangi bir resmi ve özel kuruluşla bağı yoktur